تبلیغات
تقویت هوش نوزادان

تقویت هوش نوزادان
 
پیوندهای روزانه
تبلیغات

مهارت های تقویت هوش کودکان
کودک از تولد تا 6 سالگی از طریق فکر کردن و بازی کردن رشد میکند و به تعالی می رسد در این مراحل میتوان هوش کودک را تقویت نمود و پرورش داد در این نوشتار به چگونگی انجام مهارت های تقویت هوش کودکان از سن تولد تا 6 سالگی می پردازیم .
الف)از بدو تولد تا یک سالگی
1-جعبه ای را که سبک باشد را در اختیار کودک قرار دهید و وسایل بی خطر و سبک را در درون ان قرار دهید کودک به سرعت جعبه را خالی میکند و با بازی کردن و دست زدن به اسباب بازی لذت میبرد و حس کنجکاویش تقویت می شود .
2-یک دستگاه رادیو در کنار کودک روشن کنید البته صدای ان زیاد نباشد موج رادیو را تغییر دهید تا صداهای مختلف را بشنود و لذت ببرد و با دنیای صدا اشنا شود .
3-یک روسری را روی صورت خود بکیشید و صورت خود را بپوشانید و از کودک بخواهید تا شما راپیدا کند کودک کم کم تلاش می کند خودش روسری را از سر شما بیرون بکشد .از این بازی کودک لذت می برد و هم به حضور و غیاب حساس میشود .
ب)یک تا دو سالگی
در این مرحله بازی ها پیشرفته تر و اندکی دشوارتر میشود

"آب بازی"

یک ظرف پلاستیکی را پر از آب کنید و از وسایلی که به کودک صدمه نمی زند درون ان بریزید و مدت زیادی کودک از ان لذت میبرد و سرگرم خواهد شد

"نقاشی کشیدن"
کاغذ هایی را روی دیوار بچسبانید و به کودک با مداد رنگی و ماژیک بدهید تا روی کاغذ ها نقاشی بکشند . قوه خلاقیت او از این راه بالا میرود البته کاغذ ها را عوض کنید .
"شناخت اعضای بدن"

میتوانید اعضای بدن کودک را از طریق نقاشی کشیدن به او آموزش دهید کودک را روی کاغذ بزرگ بخوابانید و دور بدن او را بکشید و کاغذ را به دیوار وصل نمایید و به او بگویید که چشم و گوش و دهان را نقاشی کند این بازی در شناخت اعضای بدن به او کمک میکند .
ج)دو تا سه سالگی

کودک در این سن در زمینه اجتماعی و فکری رشد زیادی میکند در این سن می تواند مسواک بزند و دستان اوقوی تر شده اند و براحتی می تواند بازی کند کتاب ورق بزند و از دیدن کتاب ها لذت ببرد .
شناسایی از طریق لمس کردن :
چشمان کودک راببندید و یا اتاق کودک را تاریک کنید بعد اشیا و عروسک ها را به دستان او بمالید تا شی را تشخیص دهد از این طریق قوه لامسه او تقویت میشود .
گذاشتن اسباب بازی روی هم :

اسباب بازی و عروسک های زیادی در اختیارش قرار دهید و از کود ک بخواهیدآنها را روی هم قرار دهد و از ان یک برج بسازد و اگر فرو ریخت بار دیگر شروع کند تا توانایی و مهارت او افزایش یابد .

د)سه تا چهار سالگی
کودک در این سن اطلاعات و تجربیات زیادی دارد . در این سن کودک کاملا ظریف و خیال پرداز است . در این سن کودک از نظر زبانی نیز رشد کرده و در حدود 1000 کلمه را آموخته است و فعل را در گذشته و اینده صرف میکند .او در این سن می تواند بشمارد و معنای سرعت تندی ویا کندی را درک میکند .
انجام بازی به صورت بله یا خیر

کودک در این بازی لذت بسیار میبرد از او بخواهید که هر چه شما می گویید خلاف ان را انجام دهد مثلا بگویید بخورد و او نخورد و یا بگویید چشم هایت را ببند و چشم هایش را باز کند و…
تکمیل جمله
میتوانید جمله ای برایش بگویید که ناقص است و از او بخواهید که جمله را تکمیل کند . برای مثال شما بگویید تابستان از زمستان هوا ….. است و او جمله را کامل کند
واژگان تکراری

در مقابل کودک چند کلمه را بگویید و چند کلمه را تکرار کنید و دو بار بگویید . البته می توانید کلمات بیشتری را تکرار کنید تا قدرت هوش او افزایش یابد .
ه)چهار تا پنج سالگی

کودک در این دوره پر نشاط است می دود و از همه چیز بالا می رود و احساس خستگی نمی کند اماممکن است والدین از او خسته شوند . در این سن کودک تصمیم به شروع به کاری می کند اما در وسط کار پشیمان می شود و کار دیگری را شروع میکند .

گفتن واژگان هم :
این بازی برای یادگیری واژگان بیشتر است . کلماتی که داری آوایی مشترک هستند را بگویید و از بخواهید ادامه اش را بگویید ((پرید چرید دوید و…))
((شنا یا پرواز ))

داستانی برایش بگویید و در ان از وسایل یا حیواناتی استفاده کنید که روی آب حرکت یا شنا می کنند و کودک با شنیدن هر کلمه می گوید :پرواز میکند یا شنا میکند این بازی مهارت و هوش و دانش او از پیرامونش را افزایش میدهد .
و) پنج سالگی تا شش سالگی

هنگامی که کودک به 5 سالگی می رسد وارد مرحله ای تازه می شود او در این مرحله عاطفی است والدین دوستان و معلم خود را بسیار دوست دارد و بدن او بسیار انعطاف دارد . او در این سن خانه سازی را دوست دارد و بسیار سخن می گوید و همه چیز را تعریف میکند و هیچ موردی را از قلم نمی اندازد . توانایی شمارش کودک نیز افزایش می یابد و دوست دارد اعداد را بشمارد و روزی که بتواند تا 100 بشمرد بسیار ارزشمند و خاطره انگیز است . در این سن بهتر است برای کودکان یک تقویم تهیه کنیم چرا که تقویم توجهش را جلب و برایش جذاب است .
استفاده از کامپیوتر

صفحه کلید کامپیوتر شبیه کلید ماشین تحریر است .از ان برای آموزش الفبا ویاد دادن حروف الفبا و مکاتبه استفاده کنید .
نقاشی با چشمان بسته

از کودک بخواهید که نقاشی بکشید و دوباره همان نقاشی را با چشمان بسته بکشد انوقت نتایج جالبی به دست می اید .می توانید چشمان خود را ببندید و از کودکتان بخواهید که شما را راهنمایی کند تا به شکل هایی که او کشیده است پی ببرد این کار به شیوه های گوناگون میتواند انجام دهد .
پرورش خیالات
به کودک بگویید که خود را یک حیوان تصور کند مثلا خرگوش شیر ویا گربه و به شما بگوید که روزش را چگونه سپری میکند ؟چه میخورد؟دوستانت چه کسانی هستند ؟او با این سوالات وارد دنیای تازه میشود و مسایل جدید را درک میکند .
پس از شش سالگی :رشد کودک در انتهای 6 سالگی پایان نمی پذیرد باید گفت که این سن کودک بازی کردن و توجه به جزییات را فراگرفته است .او مسایل جدید را کشف میکند و خوب است که والدین حماسه و داستان های مختلف برای کودکان تعریف کنند تا کودک شوق یادگیری و آموختن پیدا کند و خود انگیخته شود .
طبقه بندی: مقالات تقویت هوش و حافظه نوزادان،
برچسب ها: مهارت های تقویت هوش کودکان،
[ جمعه 8 دی 1391 ] [ 05:41 ق.ظ ] [ نرگس خانم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب